Grzyb w łazience – sposoby walki

Grzyby pleśniowe w naszym otoczeniu występują powszechnie, a ich zarodki dostają się wraz z powietrzem do każdego domu. Czasami bywa tak, że grzyb bywa niechcianym, ale bardzo uciążliwym (i natrętnie powracającym) gościem w naszym mieszkaniu. Jak sprawić, aby opuścił nasz dom na zawsze? Na początek kilka rad, jak walczyć z grzybem w łazience.

Z czym to się je?

A raczej: z czym tego się nie je, bo to rzecz jasna grzyby trujące. Mianem „grzybów pleśniowych” określamy grzyby, które w fazie Pleśnie często pojawiają się w naszych domachwzrostu wytwarzają strzępki pleśni – najczęściej trudno zauważyć je gołym okiem, więc na tym etapie jesteśmy jeszcze nieświadomi niebezpieczeństwa. Pleśnie z kolei rozrastają się przez zarodniki, które już są zabarwione – to ten moment, w którym mówimy o pojawieniu się pleśni. Warto dodać, że pleśń pokrywa jedynie powierzchnię i nadaje nieestetyczny wygląd, rozprzestrzeniając się w formie plam lub kropek w kolorze czarnym, rdzawym, zielonym bądź cytrynowym. Grzyb zaś znacznie osłabia, a nawet niszczy materiały budowlane. Wnika w ściany przyczyniając się do ich uszkodzeń, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy wówczas odczuwać zmęczenie i częste bóle głowy; pleśń może także podrażniać błony śluzowe i wywoływać alergie wziewne i skórne, jak również choroby układu oddechowego.

„Dlaczego ja?”

A właściwie: Dlaczego akurat moje mieszkanie? – mógłby ktoś spytać. Na forach internetowych pełno wpisów zaniepokojonych użytkowników lokali nie tylko nie pierwszej młodości, ale i tych świeżo oddanych do użytku. Sprawa jest dosyć prosta – pleśń pojawia się z dwóch powodów: nadmiernej stałej wilgotności powietrza oraz obecności pożywki.

Jak wiemy, łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na działanie wilgoci. W trakcie kąpieli w wannie powstaje około 1000 g pary wodnej, a pod prysznicem – znacznie więcej. Nieusuwana systematycznie para wodna skrapla się na ścianach i suficie, a to już wystarczająca zachęta dla grzybów pleśniowych. Dlatego tak ważna jest dobra wentylacja – warto pomyśleć o wentylatorze w kratce wentylacyjnej czy urządzeniu do wyciągania wilgoci, a jeśli nie mamy takiej możliwości, trzeba chociażby po prysznicu zostawiać w łazience otwarte drzwi. Bardzo ważna jest także dobra izolacja ścian.

Przystępujemy do ofensywy

Zanim rozpoczniemy usuwanie grzyba, musimy mieć świadomość, że jeśli zrobimy to „po łebkach”, problem na pewno powróci. Pozostawienie choćby odrobiny grzyba spowoduje ponowny atak. Na szczęście, z tym perfidnym przeciwnikiem nie musimy walczyć gołymi rękami: do dyspozycji mamy specjalne płyny do zabicia grzyba i pleśni. Należy przy tym pamiętać, że preparaty grzybobójcze są trujące i bezwzględnie trzeba stosować je zgodnie z instrukcją załączoną do produktu.

Zacznijmy od ściany: wszystko zależy od tego, w jakim stopniu wilgoć zdążyła w nią wniknąć. Ścianę należy zmyć wodą z dodatkiem środka niszczącego pleśń, a następnie pokryć powierzchnię środkiem grzybobójczym do tynku. Osuszoną powierzchnię malujemy.

Pleśni z fugi raczej nie da się usunąć, jeśli zagnieździła się tam już jakiś czas temu. Pozostaje nam usunięcie fugi i nałożenie w jej miejsce nowej warstwy silikonu. Bardzo ważne jest uszczelnienie przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną akrylową prawidłowo dobranym silikonem.

Kiedy już uporamy się z problemem, koniecznie pamiętajmy o profilaktyce.

Najnowsze wpisy tematyczne online:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Prowadzę dużą kancelarię prawną. Wiąże się to z licznymi podróżami po całym świecie. Teraz też miałem lecieć aż do Dubaju. Miałem tam umówione bardzo ważne spotkanie. Niestety po przybyciu na lotnisko okazało się, że mój samolot został odwołany. Przyczyna nie została podana. Bardzo mnie to zdenerwowało, bo zbyt długo zabiegałem o to spotkanie, by teraz…

    Read more
  • Kancelaria Notarialna Kraków

    Po śmierci naszej babci postanowiliśmy dopełnić wszystkich spraw spadkowych. Jako że żyliśmy zgodnie nie potrzebowaliśmy sądowego ustalenia spadkobierców. Wystarczyło jak załatwimy to u notariusza. Kancelaria Notarialna Kraków, do której się zgłosiliśmy załatwiała już kiedyś dla mojej rodziny takie sprawy. Wtedy wszystko poszło szybko i sprawnie. Miałam nadzieję, że u nas też tak będzie. Sami, między…

    Read more