Inwestowanie – sposoby lokowania pieniędzy

Inwestowanie – sposoby lokowania pieniędzy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posiadając wolne środki finansowe nie należy ich trzymać w przysłowiowej skarpecie. Aby nie stracić na inflacji, żeby nasz kapitał zaczął zarabiać warto zdobyć niezbędną wiedzę o inwestowaniu. Poniżej omówione zostały główne sposoby lokowania pieniędzy.

Lokaty i obligacje

Lokaty to najbezpieczniejsze instrumenty finansowe oferowane przez banki. Zapewniają nam stosunkowo niski, ale stabilny zysk, niewiele wyższy niż inflacja. Korzystających z tej formy inwestowania pieniędzy nazywa się często „drobnymi ciułaczami”, jednak w tym wypadku ostrożność nie jest niczym złym, ponieważ minimalizujemy ryzyko. Warto przed wyborem lokaty skorzystać z publikowanych w prasie ekonomicznej zestawień najbardziej opłacalnych produktów finansowych tego typu oferowanych przez banki. Inną możliwością jest rachunek oszczędnościowy – tu mamy trochę niższe oprocentowanie niż na lokacie, ale zarazem możemy wypłacać oszczędności w dowolnej chwili. Przy wyborze tego rozwiązania warto zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji – im więcej tym lepiej (a najlepiej codziennie – dzięki temu legalnie unikniesz podatku Belki). Obligacje to instrumenty gwarantowane przez skarb państwa. Pożyczamy Państwu pieniądze, a w zamian po pewnym czasie otrzymujemy zwrot powiększony o procent.

Fundusze inwestycyjne i giełda

Inną metodą na inwestowanie pieniędzy są fundusze. Są one w porównaniu z lokatami i obligacjami obarczone dużym ryzykiem. Powierzamy inwestowanie naszych oszczędności specjalistom, którzy lokują je w papierach wartościowych, surowcach, walutach. Jeżeli trafnie przewidzą oni koniunkturę na rynku, możemy liczyć na duży kilkudziesięcioprocentowy zysk. W przeciwnym przypadku czeka nas strata. Warto przy wyborze funduszu zwrócić uwagę na prowizje, jakie bierze od nas pośrednik. Należy też strzec się przedstawicieli handlowych, którzy oferują programy lojalnościowe, w których musimy co miesiąc wpłacać jakąś kwotę pieniędzy – jeżeli spóźnimy się z ratą, czeka nas strata przez wiele lat gromadzonych odsetek. Odważni mogą spróbować sił na giełdzie. Warto jednak najpierw zgłębić podstawy wiedzy na jej temat np. zapisując się na kurs giełdowy oferowany przez warszawską GPW.

Alternatywne źródła inwestowania

W dobie kryzysu dobrą metodą na lokowanie swoich oszczędności mogą być dzieła sztuki. Na tym rynku w dużej mierze liczy się intuicja i dobry smak, dlatego też warto skorzystać z rad specjalistów.

Nie ma jednej doskonałej metody na ulokowanie swoich oszczędności. W zależności od swojego temperamentu, wiedzy i pomysłowości możesz skorzystać z którejś z naszych rad lub znaleźć własny pomysł na inwestowanie. Najlepiej też dywersyfikować źródła lokowania pieniędzy – część środków trzymać na lokatach, a część w funduszach.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Jeszcze zanim dzieci będą nam pomagały na starość, sami musimy im pomóc. Oczywiście jeśli posiadamy takie możliwości. Co w takim razie mogą zrobić rodzice, którzy chcieliby zabezpieczyć swoim pociechom przyszłość? Warto np. kupować dla nich regularnie złoto. Po jakimś czasie złota będzie całkiem sporo – wystarczy, że sprzedamy zbierane złoto, a będziemy mogli opłacić dla…

    Read more
  • Bardzo często właściciele firm są traktowani przez pracowników mało przyjemnie. Nie chodzi w tym momencie oczywiście o rozmowę w cztery oczy, ale choćby wypowiedzi na forach. Ludziom często niejako się wydaje, że przedsiębiorcy są bogaczami. A przecież to tylko stereotyp. Można powiedzieć, iż życie typowego przedsiębiorcy nie jest za bardzo usłane różami. Weźmy choćby w…

    Read more