Jak zagospodarować piwnicę

Dziś rzadko buduje się podpiwniczone domki jednorodzinne. Jeśli jednak mamy to szczęście posiadać takie miejsce w domu, grzechem byłoby nie wykorzystanie możliwości, jakie daje posiadanie tej przestrzeni.

Jest ich wiele: warsztat do majsterkowania, biuro, sala do gier, siłownia, sauna, magazynek, spiżarnia, suszarnia a nawet pokój dla gościa.

Najczęstszym zastosowaniem piwnicy jest spiżarnia. W zimowe wieczory rozkoszowanie się dżemami czy sokami własnej produkcji jest wprost nieocenione. Spiżarka oprócz tego, że powinna mieć właściwą temperaturę i wilgotność, powinna być sucha i przewiewna. Można ustawić w niej regały z półkami lub stelaże (dostępne w różnych rodzajach i kolorach w sklepach specjalistycznych), które ułatwią przechowywanie przetworów. Ozdobienie słoików i butelek w kolorowe naklejki, wzorzyste wieczka czy etykiety a wyłożenie półek ceratą czy zmywalną kolorową folią z pewnością doda miejscu uroku.

Kolejną najczęściej spotykaną funkcją piwnicy jest tzw. graciarnia. Przechowujemy tu różne sprzęty, narzędzia, kartony, doniczki etc. W okiełznaniu tych wszystkich elementów przydatne będą półki, regały i różnego rodzaju wieszaki. Pomocne mogą okazać się przezroczyste plastikowe pojemniki, przez których ścianki widać zawartość. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne haki, dzięki którym można zawiesić na ścianach czy nawet pod sufitem rowery, sanki czy narty. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkową przestrzeń i łatwość dostępu do innych przedmiotów.

Przy planowaniu zagospodarowania piwnicy ważna jest jej wysokość. Jeśli wynosi ona ok. 220 cm spokojnie można planować w niej pomieszczenie przeznaczone dla domowników służące rekreacji (np. siłownia, salka do bilardu, sala do projekcji filmów) czy powierzchni użytkowej. Ważne jest także nasłonecznienie. W przypadku sporadycznego korzystania z podpiwniczonej części domu, okna będą zbędne. Natomiast jeśli planujemy urządzić w niej pokój, dostęp światła dziennego jest niemal konieczny. Powierzchnia okien powinna mieć wówczas nie mniej niż 1/8 powierzchni podłóg; tam gdzie na stale ma ktoś przebywać min. 1/12.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kilku funkcji jednego z piwnicznych pomieszczeń. Można w nim zaaranżować pralnię połączoną z suszarnią i prasowalnią. Pomieszczenie takie może mieć np. wyjście do ogrodu, gdzie będzie można wieszać odzież latem. Zimą przyda się suszarka podsufitowa, pod którą można ustawić kosze z brudną bielizną. Jako że statystyczna Polka spędzi tu dużo czasu, warto by pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne ale i estetyczne. W pierwszej kolejności przydadzą się płytki podłogowe i ożywiający kolor ścian lub tapeta. Półki i szafki na środki chemiczne można ozdobić kolorową okleiną lub umieścić na nich aplikację czy np. kwiatowy wzór. Tak niebanalnie przyozdobione wnętrze sprawi, że czas spędzony w nim będzie upływał miło i szybko.

Nawet w przypadku małej czy wąskiej piwnicy można stworzyć w niej funkcjonalne pomieszczenie. Odpowiednie zaaranżowanie, podobnie jak w przypadku małego pokoiku, może przynieść zadziwiający efekt. Jednym z prostszych rozwiązań będzie np. umieszczenie półek w górnej części piwnicy, zastosowanie rozsuwanych drzwi szafek zamiast otwieranych czy powieszenie pod ścianą wielofunkcyjnego ale składanego blatu. Do tego odpowiednie wielopunktowe oświetlenie i już można cieszyć się dodatkową przestrzenią.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Kancelaria adwokacka Wrocław

    Wyprawa na salę sądową Wyprawa na sprawę sądową zawsze jest niezwykłym doświadczeniem. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze ekscytuje w pozytywny sposób. Czasami wręcz przeciwnie. Ponadto wygrana sprawy bardzo często jest zależna od szczęścia, którego niekiedy brakuje. Los bywa niezwykle przewrotny i czasami okrutny, więc warto zabezpieczyć się przed jego niespodziankami przez zatrudnienie specjalisty. Każda…

    Read more
  • Kancelaria podatkowa

    Kiedy decydujemy się prowadzić własną firmę, niezależnie czy mały osiedlowy sklepik czy też duże i prężne przedsiębiorstwo produkcyjne, to będzie nam potrzebna pomoc fachowego doradcy, jakim z pewnością jest renomowana kancelaria podatkowa. Oferuje ona kompleksową obsługę rachunkowo- księgową począwszy od doradztwa w sprawach podatkowych, aż po prowadzenie dokumentacji podatkowej swoich licznych klientów. Na wszechstronnie przygotowanych…

    Read more