Kolory w pokoju dziecka

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Którą z barw wybrać, by noworodek, przedszkolak, uczeń czy nastolatek czuli się dobrze w swoim pokoju?

Jeśli to możliwe, przy wyborze koloru do pokoju pociechy, warto wziąć pod uwagę jej opinię. To ono będzie spędzało w pokoju najwięcej czasu i to ono powinno czuć się tu jak w swoim królestwie. W przypadku nastolatka, o ukształtowanych upodobaniach, wybór będzie dużo łatwiejszy. Jeśli chodzi o małe dziecko nie zawsze jest ono świadome swoich wyborów.

Maluchy często wybierają barwy intensywne, dotyczy to zarówno ubranek, zabawek czy innych przedmiotów, którymi się otaczają. Pewnym kompromisem będzie tu wybór jaśniejszych, stonowanych barw i uzupełnienie ich mocniejszymi dodatkami (obrazki, wykończenia mebli, zasłony). Istnieje także powszechna moda na podział kolorów: dla dziewczynek różowy, dla chłopców niebieski. Nie należy kierować się tymi stereotypami. Dziewczyna równie dobrze może czuć się w niebieskim pokoju na przykład z kontrastującymi żółtymi dodatkami.

Dobrze jeśli kolor odpowiada temperamentowi dziecka. Znając właściwości danej barwy, można także oddziaływać na jego zachowania. Ważne, by kolory nie były ani za jaskrawe ani za ciemne. Najbardziej uniwersalne do pokoju dziecka będą pastele, które nie rozpraszają uwagi i nie męczą wzroku.

Czerwony do pokoju zabaw

Akcenty w odcieniach karminu, purpury czy rubinu będą właściwe do pobudzenia energii dziecka. Powinien nieco ożywić spokojne, apatyczne i ciche dzieci. Kolor usprawnia krążenie krwi, dodaje wigoru, przeciwdziała lenistwu. Jednak jego nadmiar może powodować agresywne zachowania, niecierpliwość a nawet lęk. Dlatego też nie sprawdzi się w pokoju nadpobudliwego dziecka.

Pozytywny pomarańcz

Kolor ten używany jest przez wielu restauratorów. Nie tylko jest miły dla oka, działa odprężająco ale i pobudza apetyt. To doskonała barwa dla wszystkich małych Tadków niejadków. Podobno pomarańcz wzmaga także wytwarzanie mleka u mam karmiących. Łagodzi także stres, jednocześnie pobudzając twórczość.

Kolor słońca

Żółty przede wszystkim działa jak antydepresant. Pomoże dzieciom smutnym, ułatwi nawiązywanie kontaktów, rozweseli, usprawni poranne wstawanie, zmobilizuje. Przyda się w otoczeniu małego zapominalskiego czy roztargnionego dziecka – sprzyja utrzymaniu stanu skupienia np. na nauce i wyostrza spostrzegawczość. Zbyt intensywny odcień żółci może wywoływać irytację czy nerwowość u osób nadpobudliwych.

Optymistyczny zielony

Odstresowuje, koi nerwy, uspokaja. Sprawdzi się w pokoju dziecka nadpobudliwego, wybuchowego a nawet agresywnego. Kolor na ścianach zastąpić mogą także roślinki. Duża ilość naturalnej zieleni w pokoju stworzy bardziej przytulne wnętrze. Wywołuje pozytywne skojarzenia z wiosną, zdrowiem, naturą.

Niebieski na ząbkowanie

Sprzyja uspokojeniu, wyciszeniu, lekko chłodzi. Nieco uspokoi nadpobudliwego malucha. Ma działanie przeciwbólowe, złagodzić może np. bóle głowy czy dolegliwości związane z ząbkowaniem. Przywołuje też błogie lenistwo i myślenie o niebieskich migdałach. Osoby, które mają zbyt duże łaknienie powinny jeść na niebieskich talerzach – szybciej poczują się syte.

Fioletowy dla zmęczonych

Kolor fiołków zdecydowanie uspokaja, dobrze działa na osoby nerwowe. Usuwa uczucie zmęczenia. Lampka nocna w tym kolorze (także liliowa czy bzowa) może pomóc małym dzieciom (oraz ich przepracowanym rodzicom) w zasypianiu.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Firmy ubezpieczeniowe

    Firmy ubezpieczeniowe Ludzie od niepamiętnych czasów starali się od skutków nieszczęśliwych wydarzeń lub innych przypadków losowych. Dlatego z biegiem czasu powstawały specjalne firmy, które specjalizowały się w pomaganiu tym, którzy wcześniej ubezpieczyli się u nich, gdy dotknęło ich jakieś nieszczęście. W obecnej chwili mamy już na całym świecie niezliczoną ilość takich instytucji, które świadczą pomoc…

    Read more
  • Kancelaria radcy prawnego Warszawa

    Kiedy do radcy prawnego? Kiedy ktoś ma jakieś kłopoty natury prawnej, powinien jak najszybciej skorzystać z usług typu: kancelaria radcy prawnego Warszawa. Wprawdzie ta konkretna propozycja, czyli kancelaria radcy prawnego Warszawa, jest adresowana głównie do klientów ze stolicy i okolic, ale podobnych kancelarii w całym kraju funkcjonuje na tyle dużo, że przeciętny Kowalski nie ma…

    Read more