Kolory w pokoju dziecka

Kolory w pokoju dziecka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Którą z barw wybrać, by noworodek, przedszkolak, uczeń czy nastolatek czuli się dobrze w swoim pokoju?

Jeśli to możliwe, przy wyborze koloru do pokoju pociechy, warto wziąć pod uwagę jej opinię. To ono będzie spędzało w pokoju najwięcej czasu i to ono powinno czuć się tu jak w swoim królestwie. W przypadku nastolatka, o ukształtowanych upodobaniach, wybór będzie dużo łatwiejszy. Jeśli chodzi o małe dziecko nie zawsze jest ono świadome swoich wyborów.

Maluchy często wybierają barwy intensywne, dotyczy to zarówno ubranek, zabawek czy innych przedmiotów, którymi się otaczają. Pewnym kompromisem będzie tu wybór jaśniejszych, stonowanych barw i uzupełnienie ich mocniejszymi dodatkami (obrazki, wykończenia mebli, zasłony). Istnieje także powszechna moda na podział kolorów: dla dziewczynek różowy, dla chłopców niebieski. Nie należy kierować się tymi stereotypami. Dziewczyna równie dobrze może czuć się w niebieskim pokoju na przykład z kontrastującymi żółtymi dodatkami.

Dobrze jeśli kolor odpowiada temperamentowi dziecka. Znając właściwości danej barwy, można także oddziaływać na jego zachowania. Ważne, by kolory nie były ani za jaskrawe ani za ciemne. Najbardziej uniwersalne do pokoju dziecka będą pastele, które nie rozpraszają uwagi i nie męczą wzroku.

Czerwony do pokoju zabaw

Akcenty w odcieniach karminu, purpury czy rubinu będą właściwe do pobudzenia energii dziecka. Powinien nieco ożywić spokojne, apatyczne i ciche dzieci. Kolor usprawnia krążenie krwi, dodaje wigoru, przeciwdziała lenistwu. Jednak jego nadmiar może powodować agresywne zachowania, niecierpliwość a nawet lęk. Dlatego też nie sprawdzi się w pokoju nadpobudliwego dziecka.

Pozytywny pomarańcz

Kolor ten używany jest przez wielu restauratorów. Nie tylko jest miły dla oka, działa odprężająco ale i pobudza apetyt. To doskonała barwa dla wszystkich małych Tadków niejadków. Podobno pomarańcz wzmaga także wytwarzanie mleka u mam karmiących. Łagodzi także stres, jednocześnie pobudzając twórczość.

Kolor słońca

Żółty przede wszystkim działa jak antydepresant. Pomoże dzieciom smutnym, ułatwi nawiązywanie kontaktów, rozweseli, usprawni poranne wstawanie, zmobilizuje. Przyda się w otoczeniu małego zapominalskiego czy roztargnionego dziecka – sprzyja utrzymaniu stanu skupienia np. na nauce i wyostrza spostrzegawczość. Zbyt intensywny odcień żółci może wywoływać irytację czy nerwowość u osób nadpobudliwych.

Optymistyczny zielony

Odstresowuje, koi nerwy, uspokaja. Sprawdzi się w pokoju dziecka nadpobudliwego, wybuchowego a nawet agresywnego. Kolor na ścianach zastąpić mogą także roślinki. Duża ilość naturalnej zieleni w pokoju stworzy bardziej przytulne wnętrze. Wywołuje pozytywne skojarzenia z wiosną, zdrowiem, naturą.

Niebieski na ząbkowanie

Sprzyja uspokojeniu, wyciszeniu, lekko chłodzi. Nieco uspokoi nadpobudliwego malucha. Ma działanie przeciwbólowe, złagodzić może np. bóle głowy czy dolegliwości związane z ząbkowaniem. Przywołuje też błogie lenistwo i myślenie o niebieskich migdałach. Osoby, które mają zbyt duże łaknienie powinny jeść na niebieskich talerzach – szybciej poczują się syte.

Fioletowy dla zmęczonych

Kolor fiołków zdecydowanie uspokaja, dobrze działa na osoby nerwowe. Usuwa uczucie zmęczenia. Lampka nocna w tym kolorze (także liliowa czy bzowa) może pomóc małym dzieciom (oraz ich przepracowanym rodzicom) w zasypianiu.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Kancelaria Notarialna Kraków

    Po śmierci naszej babci postanowiliśmy dopełnić wszystkich spraw spadkowych. Jako że żyliśmy zgodnie nie potrzebowaliśmy sądowego ustalenia spadkobierców. Wystarczyło jak załatwimy to u notariusza. Kancelaria Notarialna Kraków, do której się zgłosiliśmy załatwiała już kiedyś dla mojej rodziny takie sprawy. Wtedy wszystko poszło szybko i sprawnie. Miałam nadzieję, że u nas też tak będzie. Sami, między…

    Read more
  • Biuro rachunkowe TO-MA wspomaga osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą we wszelkich formalnościach z tym związanych, między innymi: rejest Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej (firma jednoosobowa /spółka) Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej Uzupełnienie formularzy rejestracyjnych (CEIDG) – Przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów do KRS – Ustalenie przeważającej działalności (PKD) – Wniosek o REGON (GUS) – Zgłoszenie rejestracyjne…

    Read more