Łazienka w stylu retro

Styl retro nawiązuje do dawnych dobrych czasów, w których to łazienki były prawdziwymi salonami kąpielowymi, z mnóstwem drobiazgów i bibelotów tworzących unikalny charakter pomieszczenia. Fotele i szezlongi sprawiały, że łazienka była miejscem przytulnym i przyjemnym, a zabiegi pielęgnacyjne – swoistym rytuałem.

Kiczowatym dodatkom mówimy NIE

Styl retro to przede wszystkim szyk i elegancja. Meble do wnętrza powinny być wykonane z jak najlepszych surowców i materiałów. Jeśli marzy nam się łazienka w takim stylu, musimy mieć do tego warunki, czyli przede wszystkim przestronne wnętrze. Jeśli jednak nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej łazienki, możemy wyczarować sobie mini styl retro, za pomocą kilku mniejszych, ale mocnych i dopasowanych do siebie akcentów.

Ważny jest wybór urządzeń sanitarnych. Warto zainwestować w stylizowaną umywalkę i toaletę, które będą się doskonale uzupełniały. Żeliwne wanny na rzeźbionych nóżkach, kurki z ceramicznymi wstawkami czy mosiężne zdobienia stworzą nastrój eleganckiego „przepychu”. Oryginalna komódka z powodzeniem zastąpi szafkę na ręczniki, a duże lustro w drewnianej ramie idealnie wkomponuje się w przestrzeń, oddając ducha przedwojennych lat. Obecnie rynek oferuje bogaty wybór asortymentu, używając więc wyobraźni (i zmysłu estetycznego!) możemy znaleźć wiele urządzeń stylizowanych na czasy przedwojenne, wśród których wybierzemy idealne dla naszej łazienki.

Retro tkwi w szczegółach

W stylu retro ważne jest bogate wzornictwo. Dominują w nim motywy kwiatowe i inne ornamenty, np. na zasłonach. Bardzo ważny jest gustowny dobór drobiazgów, które dopełnią całe wnętrze, ale nie uczynią go pospolitym ani przerysowanym. Trzeba więc uważać, by nie popaść w przesadę.

W stylizacji retro główną rolę gra odpowiednie dobranie stonowanych kolorów. Wyszukane połączenie klasycznej bieli, beżu i brązów stworzy elegancki klimat, sprzyjający relaksowi. Dodatki w kolorze kawy z mlekiem dobrze zagrają z mosiężnymi wykończeniami urządzeń sanitarnych. Wszystkie mocne i zdecydowane barwy będą zbyt nowoczesne i zbudują niepotrzebny kontrast.

W starym stylu doskonale prezentują się dodatki w kolorze brudnego złota i starego srebra, dobrze wygląda również miedź. Wszystko musi być przemyślane, warto więc pamiętać o drobnych szczegółach, takich jak np. urocza mydelniczka współgrająca z dozownikiem na mydło. Ciekawy efekt można też uzyskać dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Jeśli w łazience jest okno, warto wykorzystać to i powiesić na nim gustowną, delikatną firankę. W przypadku sztucznego oświetlenia strzałem w dziesiątkę będą kinkiety o dopasowanym wzornictwie.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Kwestionariusz osobowy Podczas załatwiania wielu spraw na każdej płaszczyźnie, niezbędna jest umiejętność prawidłowego wypełniania dokumentów urzędowych i nie tylko. Umiejętności tej uczą się już dzieci w szkołach i przydaje się ona na każdym etapie życia. Zwłaszcza gdy jest się osobą dorosłą i gdy szuka się pracy. Trzeba wtedy wypełnić stos różnych papierków i to podczas…

    Read more
  • Kwestionariusz osobowy Praca, jaką się wykonuje, sprawia, że ma się środki na zaspokojenie podstawowych i ponadprzeciętnych potrzeb. Dlatego problemem może okazać się, to gdy ją się traci. Wiele osób jest przygotowanych na taką ewentualność i mają oni odłożone środki, które pozwolą im przetrwać trudny czas, jakim zazwyczaj jest poszukiwanie zatrudnienia w zawodzie. Nie każdy jednak…

    Read more