Rośliny w sypialni

Rośliny w sypialni
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Sypialnia jest miejscem, gdzie wypoczywamy po całym dniu pracy. Powinniśmy czuć się w niej dobrze, nic nie powinno zakłócać spokoju. Wijące się liany, duże donice o które zaczepiamy kapciem, kładąc się do łóżka czy silnie pachnące kwiaty zdecydowanie powinny zająć inne niż nasz azyl-sypialnia miejsce.

I pięknie i zdrowo

Zalet, jakie posiadają rośliny doniczkowe jest w bród: wytwarzają tlen, wydzielają wilgoć – nawilżają powietrze, oczyszczają je ze szkodliwych substancji a przede wszystkim cieszą oko i stanowią ekologiczną dekorację. Zarówno stopień wilgotności (zwykle zbyt mały) jak i wydzielane przez różne urządzenia (drukarki, monitory, kuchenki gazowe) elektroniczne fale i związki są dla ludzkiego organizmu niezdrowe. Rośliny poprzez regulację mikroklimatu w pomieszczeniu wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wilgotność

Zdrowo oddziałuje już sam kolor roślinek. Zielony budzi nadzieję, łagodnie usposabia, relaksuje, patrząc na niego odpoczywają nam oczy. Czerwone kwiaty (zwłaszcza te kwitnące) dodają energii i przywodzą na myśl kwitnące ogrody. Przy wyborze roślin do sypialni warto zasięgnąć także rady specjalistów. Według florystów najlepsze będą rośliny, które w nocy pochłaniają dużą ilość dwutlenku węgla i uwalniają tlen. Wśród nich są na przykład storczyki i orchidee singapurskie (usuwają z powietrza także alkohol i zawarte w kosmetykach środki chemiczne) oraz skrzydłokwiaty, które wchłaniają kumulowany przez dywany i tapicerki benzen. Te drugie sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniu z nowymi meblami, których zapach może powodować ból głowy. Sprzyjają także utrzymaniu wilgotność, gdyż wydzielają dużą ilość pary – to jedne z lepszych naturalnych nawilżaczy powietrza.

Niedocenione geranium

Swoistego rodzaju perełką wśród roślin doniczkowych jest geranium (nazywane także pelargonią szorstką). Jego palczaste, lekko owłosione listki przy potarciu wydzielają cytrynowy zapach, który ma właściwości antydepresyjne i łagodzi napięcia nerwowe. Stosuje się go przy dolegliwościach skórnych np. trądziku. Olejek z jego łodyg posiada właściwości uodparniające gdyż zabija drobnoustroje, które powodują przeziębienia. Z jego liści można sporządzać okłady na miejsca dotknięte reumatyzmem. Z dobrodziejstw geranium czerpie także przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Jest dodatkiem do mydeł, perfum i kremów łagodzących podrażnienia.

Ciemno i jasno luby

W cienistej sypialni sprawdzą się np. draceny, zielistki, paprocie czy bluszcz. Spokojnie można je ustawić w odległości ok. 1,5 metra od okna, gdzie inne gatunki gubiłyby liście. Uwaga: nadmierna ekspozycja na słońce może im zaszkodzić a nawet poparzyć. Jedną z ulubionych przez panie roślin jest bluszcz. Nie tylko można go formować w różne kształty i fantazyjnie oplatać nim meble. Działa także antybakteryjnie a picie jego soku likwiduje cellulit. Nadmiar napoju jest oczywiście niewskazany – może pobudzać a przez to utrudniać zasypianie.

W nasłonecznionym pomieszczeniu będą dobrze czuły się wszystkie kaktusy i sukulenty np. agawy, aloesy, wiczomlecze. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie trzeba ich często podlewać. Mają zdolność magazynowania wody zatem ustawienie ich nawet na parapecie od strony południowej im nie zaszkodzi. Są doskonałymi towarzyszami osób zapracowanych – nie wymagają specjalnej pielęgnacji a szkodniki rzadko je atakują.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Ochrona mienia

    Dla każdego przedsiębiorcy kwestią bardzo ważną staje się zabezpieczenie firmowej siedziby przed wandalami i złodziejami. Mogą oni wyrządzić wiele szkód, których naprawienie zajmie firmie wiele czasu i energii. Na szczęście takich problemów można uniknąć w bardzo prosty sposób. Jak chronić firmowych budynków lub posesji? Dziś w zadaniu tym pomagają przedsiębiorcom profesjonalne firmy, których specjalizacją jest…

    Read more
  • Najbardziej popularną formą inwestowania w emerytury na świecie jest inwestowanie w nie za pomocą funduszy emerytalnych. Inwestowanie w fundusze emerytalne ma nad innymi formami inwestowania taką przewagę , iż nie dość , że inwestowaniem w jednostki funduszy emerytalnych zajmują się fachowcy , to jeszcze fundusze emerytalne w odróżnieniu od innych form inwestowania w emerytury mogą…

    Read more