Sztuka ogrzewania

Okres wiosenny i zimowy zmusza nas do tego, że myślimy o systemie grzewczym. Wszyscy chcielibyśmy wracając do domu, aby był on ciepły i przytulny. Istnieje wiele możliwości ogrzewania w domu. Wybór najlepszego dla nas poprzedzamy analizą produktów grzewczych na rynku, biorąc pod uwagę wiele czynników.

Każde z rozwiązań pociąga za sobą wady i zalety, a tym warto się wnikliwie przyjrzeć i przeanalizować, gdyż ogrzewanie dotyczy całego domu lub mieszkania i jest wyborem nawet na kilkadziesiąt lat. Dla wielu z nas podstawowym kryterium jest kwestia finansowa, trzeba jednak tutaj się zastanowić, bo czasem z pozoru drogie rozwiązanie okazuje się tańsze w utrzymaniu w przyszłości.

Planując ogrzewanie bierzemy więc pod uwagę dostępność do energii, niezawodność i trwałość, koszty eksploatacji i konserwacji, a wielu ceni sobie także wygodę, związaną z ogrzewnictwem domu. O tym jak wyobrażamy sobie ciepło w naszym domu, zależy od komfortu, o jakim marzymy.

Wciąż najczęściej wybieranym ogrzewaniem są grzejniki, jest to najtańszy sposób na ciepło w mieszkaniu. Zwykle decydujemy się na te żeliwne, ponieważ nie rdzewieją oraz dają dużo ciepła. Aby pozbyć się zimna przenikającego przez okna, umieszczamy grzejniki bezpośrednio pod oknem, a dokładniej pod parapetem. Opcja taka możliwa jest jeśli w domu mamy ogrzewanie centralne lub gazowe. Jednak zdecydowanie lepsze są grzejniki płytowe, gdyż zbudowane są ze zgrzewnych blach, w którego wnętrzu kanałami pionowymi i poziomymi przepływa gorąca woda. Można je umieszczać na ścianach różnych technologii. Osoby dbające o estetykę mają tutaj duży wybór, podłączane są od dołu grzejniki profilowane lub z gładką płytą grzewczą. Grzejniki płytowe nierzadko już stanowią element dekoracyjny, takowy może być pionowy lub poziomy. Mówi się, że takie eleganckie grzejniki stanowią sztukę współczesną. Trudno uwierzyć, że kaloryfer może być mocnym punktem w aranżacji wnętrza zarówno każdego pokoju, jak i łazienki. Można zdecydować się na naprawdę różnorodne kształty i kolorystykę. Słabym punktem jest niestety cena, gdyż zazwyczaj te grzejniki są bardzo drogie.

Ostatnio coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, którego bezsprzecznym plusem jest równomierne rozmieszczenie temperatury w pomieszczeniach. Jest to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które bardzo często bawią się właśnie na podłodze, a gdy jest zimna nietrudno o stałe przeziębienia. Nie oznacza to jednak, że z takiej opcji nie mogą skorzystać miłośnicy ciepła, ceniący sobie wygodę i komfort. Cena ogrzewania podłogowego jest niestety wyższa od zamontowania zwykłych kaloryferów.

Kolejnym rozwiązaniem ogrzewania są pompy ciepła, które wykorzystują ciepło znajdujące się w powietrzu, wodzie i gruncie. Ciepło pobierane jest przez kolektory, w których czynnik roboczy przenosi ciepło do pompy, która przekształca te energię w ogrzewanie. Ciepło w domu rozprzestrzenia się np. właśnie dzięki ogrzewaniu podłogowemu.

We współczesnym świecie wielu zastanawia się nad innymi możliwościami ogrzewania, biorąc pod uwagę zużywanie się nieodnawialnych źródeł surowców energetycznych. Stąd powstał pomysł na ogrzewanie energią słoneczną, ponieważ Słońce jest taką elektrownią, która produkuje w jednej sekundzie więcej energii niż jakikolwiek zakład energetyczny. Wykorzystywanie takiej energii niesie ze sobą same plusy, m. in. nic nie płacimy za eksploatację urządzenia, jak również za samą energię.

Jak widać możliwości ogrzewania w dzisiejszym świecie jest bardzo dużo. Trzeba jednak wybrać opcjonalnie najlepsze dla nas i naszego mieszkania. Warto wziąć pod uwagę środowisko i dbając o nie zdecydować się na komfort ciepła w domu wraz z nieprzyczynianiem się do zanieczyszczania środowiska naturalnego.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Prawo medyczne

    Coraz większą popularnością wśród studentów prawa, jako przedmiot fakultatywny, cieszy się prawo medyczne i bioetyka. Prawdopodobnie wynika to z tego, że jest to nowa i coraz częściej wykorzystywana gałąź prawa, w której brakuje specjalistów. W ostatnich latach zaobserwować można wzrost postępowań sądowych, w których pacjenci lub ich rodziny pozywają lekarzy i szpitale za błędy lekarskie…

    Read more
  • Prawnik

    Kiedy tak właściwie będziemy brać uczestnictwo w jakiejkolwiek rozprawie sądowej, już sam ten fakt sprawia, że nie odnaleźliśmy się w nazbyt przystępnym dla siebie położeniu. W dodatku w wielu przypadkach również pojęcia prawne, jak i dyspozycji rozstrzygnięć są w stanie być dla nas uciążliwe do zrozumienia w języku prawa. W takiej sytuacji, kiedy tak właściwie…

    Read more