Własny biznes – Jak założyć firmę?

Własny biznes – Jak założyć firmę?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jesteś osobą ambitną i przedsiębiorczą. Czujesz, ze wolisz pracować na własny rachunek i chcesz być swoim jedynym szefem. Jeśli tak, to z pewnością wczesniej czy później zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak założyć własną firmę. Zadanie to nie jest łatwe, zważywszy na to, że rozbudowana w Polsce biurokracja oraz niejasne przepisy prawne potrafią skutecznie ostudzić zapał przyszłego biznesmena. Z drugiej strony uporanie sie z tym jest moze okazać się dobrym treningiem, bo przecież prowadzenie firmy polega na bezustannym pokonywaniu wszelkiego typu trudności, co w końcu zaowocuje oczekiwanym zyskiem.

Zacznij od biznesplanu

To absolutna podstawa. Własny biznes zakładasz po to, aby na tym zarobić, dlatego tak ważne jest aby oszacować ewentualne wydatki i przewidzieć zyski. Jest to dokument, na podstawie którego możesz ubiegać się o keredyt w banku lub dotacje unijne.

Pieniądze z Urzędu Pracy

Osoby bezrobotne mogą liczyć na uzyskanie bezzwrotnych dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej. Warunkiem bezzwrotności otrzymanych pieniędzy jest utrzymanie się firmy na rynku przez okres co najmniej 12 miesięcy. Biznesplany, dołączone do wniosku o dotację, muszą spełniać surowe kryteria – wtedy mamy większe szanse, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony. Szczegółowych informacji szukaj na stronie właściwego dla twojego miejsca zamieszkania Urzędu Pracy.

Co musisz zrobić, aby rozpocząć działalność

Trzeba udać się Urzędu Gminy (lub Urzędu Miasta w przypadku dużych ośrodków) i zarejestrować działalność gospodarczą W Warszawie wniosek możesz wypełnić przez Internet. W niektórych branżach, jak np. sprzedaż alkoholu, ochrona czy produkcja tytoniu, będziesz musiał postarać się o koncesję lub zezwolenie. Od marca 2009 roku nie musisz rejestrować firmy w Urzędzie Statystycznym – zrobi to za Ciebie Urząd Miasta/Gminy po złożeniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Pozostaje jeszcze wizyta w ZUS. Mimo, że komisja „Przyjazne Państwo” obiecała, że niedługo wszystko będzie można załatwić w jednym okienku, na razie nie pozostaje przyszłemu przedsiebiorcy nic innego, jak odwiedzenie po kolei wszystkich wspomnianych urzędów.

Warto też założyć rachunek bankowy i wyrobić pieczątkę. Choć nie jest to obowiązkowe, nie sposób bez tego funkcjonować w obecnej rzeczywistości rynkowej.

Jesteś młody – może Inkubatory?

Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Dzięki tej fundacji otrzymujemy biuro, materiały eksploatacyjne, prawo do korzystania z osobowości prawnej. Nie musimy też płacić ZUS-u. Oferta kierowana jest do osób do 30 roku życia.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • Prawnik rozwody Wrocław

    Osoby niezadowolone ze swojego związku często błędnie podchodzą do tematu i zamiast zwyczajnie go zakończyć, trwają w nim całymi latami tylko się przy tym męcząc. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się w takich przypadkach na rozwód, co potwierdzi każda osoba, która to przeżyła. Istnieje jednak wiele mitów na temat tego, jak wygląda rozwód i…

    Read more
  • Prywatny detektyw Poznań

    Poprzedni artykuł opisał, kim jest detektyw i nieco przybliżył specyfikę tego ciekawego zawodu. Ten tekst będzie z kolei opowiadał o tym, jakie są obowiązki detektywów. Jeszcze niedawno nie obowiązywały żadne prawa i regulacje regulujące zawód detektywa. Teraz jest jednak inaczej. Nałożone zostały na detektywów i prywatne biura śledcze pewne obowiązki. Należy przede wszystkim przestrzegać wolności…

    Read more