Jak badać dobrobyt w społeczeństwie?

Na świecie istnieje kilkanaście różnych wskaźników ekonomicznych za pomocą których można badać poziom dobrobytu w danym społeczeństwie. Jednym z nich , a raczej najbardziej popularnym wskaźnikiem jest PKB czyli w skrócie produkt krajowy brutto. Produkt Krajowy Brutto mówiąc w prost to nic innego jak suma wartości wszystkich dóbr wyprodukowanych na terenie danego kraju w określonej ilości czasu oraz wszystkich usług wyświadczonych przez firmy na terenie tegoż kraju. Produkt Krajowy Brutto jest ściśle powiązany ze wskaźnikiem Produktu Krajowego Brutto per capita , a więc produktu krajowego brutto przypadającego na jednego mieszkańca danej kraju. Produkt Krajowy Brutto jest bardzo dobrym wskaźnikiem do celów ekonomicznych , jednak nie jest to wskaźnik idealny , gdyż obejmuje on tylko i wyłącznie dobrobyt materialny a nie uwzględnia czynników niematerialnych takich jak korzystny klimat , położenie geograficzne (dostęp do morza) , czy też innych czynników dobrobytu na które mogą się składać nawet różnice kulturowe. Kolejnym minusem wskaźnika PKB jest na pewno fakt , iż nie wszystko co kupujemy ma wpływ na dobrobyt pod różną szerokością geograficzną – przykładowo w Polsce do produktu krajowego brutto jest wliczany węgiel który jest przeznaczony na ogrzewanie domów , a dajmy na to w krajach gdzie wysoka temperatura utrzymuje się przez cały rok wydobywany węgiel nie miał by żadnego wpływu na dobrobyt społeczeństwa i byłby tylko i wyłącznie zbędnym balastem .

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy wszystkie kancelarie prawne w Polsce są bardzo drogie i mało kogo na nie stać?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe wpisy:

  • W sytuacjach kryzysowych należy zwracać się o pomoc do fachowców. Nie wolno albowiem naiwnie myśleć, że wszystko samo się jakoś ułoży. Taki podejściem wolno sobie jedynie narobić jeszcze pokaźniejszych problemów. Tym o wiele bardziej jeżeli kwestia dotyczy na przykład kłopotów prawnych. Zawiłość prawa oraz ogrom procedur może nas przytłoczyć. Wtenczas należy udać się do adwokata….

    Read more
  • Jak powszechnie wiadomo tak naprawdę trudno złamać prawo przez przypadek – w końcu każdy ma swój rozum, a więc bardzo dobrze zdaje sobie tak naprawdę sprawę z popełnionych przez siebie czynów. Jednak jeżeli brać pod uwagę zarządzanie firmą, sytuacja jest dużo poważniejsza. Prawo gospodarcze jest niesamowicie skomplikowane i trudne do zrozumienia, a więc trzeba się…

    Read more